2019 Basketball BC Provincial Team Rosters

U17 GIRLS TEAM
First Name
Last Name
City / Hometown
School
School Coach
Club
Club Coach
Abigail
Becker
Parksville
Ballenas 
Brian Spray
NA
NA
Teah
Best
Surrey
Fraser Heights 
Wayne Best
West Coast Basketball Club
Darren Johnson
Jessica
Clarke
North Vancouver
Saint Thomas Aquinas
John Prescott
BC United
Rich Chambers
Madeleine
Counsell
Port Moody
Heritage Woods 
Ross Tomlinson
West Coast Basketball Club
Darren Johnson
Marijke
Duralia
Chilliwack
St. John Brebeuf
Gianni Bittante
BC United
Rich Chambers
Katrina
Fink
Kelowna
Kelowna 
Darren Semeniuk
Jr. Heat PEBL
Bobby Mitchell
Jenna
Griffin
Port Moody
Heritage Woods 
Ross Tomlinson
NACBAIT / West Coast Basketball Club
Mitra Tishan / Darren Johnson
Naomi
Kent
Kelowna
Kelowna Christian
Tim Martens/Mike Campbell
Jr Heat
Bobby Mitchell
Kiara
Ker
Cranbrook
Mt. Baker 
Al Nutuni
Rockies
Al Nutuni
Deja
Lee
Surrey
Semiahmoo
Allison McNeill
BC United
Rich Chambers
Neelam
Rai
Abbotsford
Yale 
Bobby Braich
West Coast Basketball Club
Darren Johnson
Tara
Wallack
Surrey
Semiahmoo
Allison McNeil
BC United
Aman Heran

Head Coach: Megain Pinske
Assistant Coach: Breanne Watson
Trainer: Abby Dixon

U15 Girls Team

First Name
Last Name
City / Hometown
School
School Coach
Club
Club Coach
Cassidy
Buchanan
Aldergrove
Brookswood
Sarah Cameron
Langley Sports Association
Sarah Cameron
Finley
Butler
Vancouver
York House School
Eric Butler
Split Second Basketball
Adriano Catena
Lauren
Clements
Port Coquitlam
Terry Fox
Mike Carkner Tina Frost
Poco Galaxy
Mike Carkner Tina Frost
Paris
Kirk
Kelowna
Kelowna
Robin Espenberg
FYBA
Landry Ndayitwayeko Mitch Goodwin
Stella
LaGrange
Kelowna
Okanagan Mission 
Lisa Nevoral
FYBA
Landry Ndayitwayeko Mitch Goodwin
Rachel
Loukes
Prince George
College Heights
Dave Fuller
NA
NA
Cerys
Merton
Port Coquitlam
Terry Fox
Mike Carkner Tina Frost
Poco Galaxy
Mike Carkner Tina Frost
Ana-Maria
Misic
Coquitlam
Terry Fox
Mike Carkner Tina Frost
POCO Galaxy
Mike Carkner Tina Frost
Phoebe
Molgat
Kelowna
KLO Middle 
Les Skelton
FYBA
Landry Ndayitwayeko Mitch Goodwin
Denae
Skelton
Kelowna
KLO Middle 
Garth Dupre
FYBA
Landry Ndayitwayeko Mitch Goodwin
Julia
Tuchscherer
Chilliwack
GW Graham
Sarah Mouritzen
Excel
Dan Nayebzadeh
Alisha
Weloy
Port Coquitlam
Terry Fox
Mike Carkner Tina Frost
Poco Galaxy
Mike Carkner Tina Frost

Head Coach: Leanne Evans
Assistant Coach: Montanna Howe
Apprentice Coach: Aieisha Luyken
Trainer: Abby Dixon 

U17 BOys Team

First Name
Last Name
City / Hometown
School
School Coach
Club
Club Coach
Ethan
Boag
Victoria
Claremont
Brandon Dunlop
Junior Vikes
Jeff Rudd
Cormick
Brown
Victoria
Lambrick Park
Ed Somers
Junior Vikes
Jeff Rudd
Peter
Greaves
Courtney
GP Vanier
Larry Street
AthElite
Anthony Pezzente
Jacob
Holt
Vancouver
Vancouver College
Lloyd Scrubb
Drive
Pasha Bains
George
Horn
North Vancouver
Handsworth
Randy Storey
3D
Goran Nogic
Uyi
Ologhola
Surrey
Holy Cross
Anthony Pezzente
Drive
Pasha Bains
Isaiah
Ondrik
Vernon
Vernon
Malcolm Reid
 
 
Dominic
Parolin
Coquitlam
Centennial
Lucian Sauciuc/Rob Sollero
Drive
Pasha Bains
Hunter
Simson
Kelowna
Kelowna 
Harry Parmar
Jr Coyotes
Cooper Simson
Leif
Skelding
Coquitlam
Centennial
Lucian Sauciuc/Rob Sollero
BC Panthers
Doug Dowell
Cam
Slaymaker
Port Coquitlam
Terry Fox
Brad Petersen
Drive
Pasha Bains
Luc
Therrien
Vancouver
Vancouver College
Lloyd Scrubb
AthElite
Anthony Pezzente
Alternates
Brent
Padilla
Surrey
Holy Cross
Anthony Pezzente
Drive
Pasha Bains
Nesta
Malcolm
Fernie
Fernie 
AJ Kennedy
Fernie Elevate
AJ Kennedy

Head Coach: Joe Enevoldson
Assistant Coach: Scot Cuachon
Apprentice Coach: Russell Winters

U15 Boys Team 

First Name
Last Name
City / Hometown
School
School Coach
Club
Club Coach
Gurkaran
Aujla
Burnaby
Burnaby South
Mike Bell
AthElite
Rupi Dahia
Alexander
Djekic
Vancouver
Kitsilano
Ajiab Gosal
Dynamite
Brodan Thiel
Parker
Fleming
Kelowna
Kelowna Christian 
Tim Martens
FYBA
Darren Seminuk
Cole
Koop
West Kelowna
Kelowna Christian 
Tim Martens
FYBA
Darren Semeniuk
Reid
Loewen
Abbotsford
Yale
Euan Roberts
BC Bounce
Mike Lee
Bobby
Mabeny
Burnaby
Byrne Creek
Bal Dhillon
AthElite
Rupi Dahia
Temwa
Mtawali
Comox
Mark R. Isfeld
Thomas Elwood
Frozen Hoops
Thomas Elwood
Ravjeet
Randhawa
Surrey
Fleetwood Park
Nick Day
AthElite
Aman Heran
Gurjaap
Sandhu
Surrey
North Surrey
Sat
AthElite
Aman Heran
Gurek
Sran
Surrey
Enver Creek 
Mr Bottrill
AthElite
Aman Heran
Kaiden
Talib
West Vancouver
Mulgrave
Claude Leduc
AthElite
Nick Brown
Reuben
Wright
Salt Spring Island
Gulf Islands
Kim Chalmers
 
 
Alternates
Ethan
Baron
Vancouver
Sir Winston Churchill 
Simon Dykstra
Silent Moves
Timothy Morten
Andrei
Verchez
Delta
Seaquam 
Paul McBurney
AthElite
Rupi Dahia

Head Coach: Cassidy Kannemeyer
Assistant Coach: Cam MacGillivary
Apprentice Coach: Rupinder Dahia