Basketball BC Registered Teams 2019-20

The Registered Team list includes only teams registered through the Team Registration.  It does not include teams registered through other event registrations (ie. Club Championships or Metro League).
Please allow up to a week (from registration) for your team to appear on the Registered Team list.
Registered Team list is valid until March 31, 2020. 

REGISTER YOUR TEAM

Questions?
Contact: info@basketball.bc.ca

Updated - September 12, 2019

DIVISION
CONTACT
LOCATION
U12 Female
FORCE Basketball Jody Wandzura Surrey
Junior Mixed Belinda Ziebart Fort St John
New Heights Basketball U12 Black Kaitlyn Burke North Shore
FYBA Basketball U12 Mitch Goodwin Okanagan
TCYBA U13 Girls Lora Riy Lower Mainland
     
U13 Female
FORCE Basketball Jody Wandzura Surrey
UBCO Jr Heat U13 Lisa Nickle Okanagan
BC Swish Basketball Club Kenneth Yang Lower Mainland
FYBA Basketball U13 Mitch Goodwin Okanagan
Next Level Basketball Warren Cullum Okanagan
Vancity Diamonds Mitra Tshan Vancouver
Lynn Valley    Stephanie Bell North Vancouver
     
U14 Female
New Heights Basketball U14 Purple & U14 Black Kaitlyn Burke North Shore
FYBA Basketball U14 Mitch Goodwin Okanagan
TCYBA U14 Girls Lora Roy Lower Mainland
Comox Lakers Craig Follis North Island
Comox Lakers 1
     
U15 Female
Kamloops Red Angets Carole Gillis Kamloops
UBCO Jr Heat U15 UPREP & U15 Lisa Nickle Okanagan
FYBA Basketball U15 GIrls Mitch Goodwin Okanagan
Triple Threat U15 Cassandra Lauang Lower Mainland
Vancouver Aces Patrick Lee Lower Mainland
Trotters Mike Miller Fraser Valley
Next Level U15 Girls Warren Cullum Okanagan
West Coast Heat Robert Clough Fraser Valley
Machoops Girls U15 Denise DeJesus Lower Mainland
Jr Kodiaks Troy Werrell North Central
Thompson Threat Jody Vosper Okanagan North
Lynn Valley Stephanie Bell North Vancouver
XL Basketball Academy Dan Loewen East Kootenays
     
U16 Female
Aces Joseph Vinluan Surrey
Mustangs MG     Claude Leduc West Vancouver
West Coast Basketball Club White Luca di Prata Port Moody
     
U17 Female
Vancity Reign Mitra Tshan Vancouver
Rock John Prescott North Shore
ProHop     Neil Farber     Kamloops
Senior Girls         Belinda Ziebart Fort St John
UBCO Jr Heat U17 Prep Lisa Nickle Okanagan
FYBA Basketball Mitch Goodwin Okanagan
Knock on Wood Jill Polukoshko Lower Mainland
Triple Threat Black Jen Farano Burnaby
Vancouver Aces Patrick Lee Lower Mainland
Legends Basketball Ujala Sharma Lower Mainland
Stormers Scott Reeves Kamloops
Vancity Diamonds Mitra Tshan Vancouver
Next Level U17 Girls Warren Cullum Okanagan
Hot Shots Tracy Clarke Vancouver
West Coast Basketball Club Blue Luca di Prata Port Moody
North Shore Valkyries Duncan Fraser Lower Mainland
DC Wildcats U17 Girls Troy Burge Northern BC
Lynn Valley Stephanie Bell North Vancouver
Mountain United Basketball Club Lilia Miki North Vancouver
     
U18 Female
Home Hardware Scott O'Dell Maple Ridge
Vancouver Strathcona Mitra Tshan Vancouver
Northside Kevin Severinski Maple Ridge/Pitt Meadows
     
U11 Male
     
U12 Male
FORCE Basketball Jody Wandzura Surrey
Jr Orangemen David Bron Chilliwack
FYBA Basketball U12 Mitch Goodwin Okanagan
TCYBA U12A Boys Lora Roy Lower Mainland
Big Kahuna Basketball Club Bill Richards Fraser Valley
     
U13 Male
Similkameen Thunder Mishak Potash Okanagan/Similkameen
Vancity Warriors Mitra Tshan Vancouver
Balloholics U11/13 Winter Boys Dave Poon Tip Burnaby
Shockers Basketball Academy Jason Herbert Kelowna
FORCE Basketball Joday Wandzura Surrey
B Town Kiera Eustache Kamloops - N Thompson
ProHop 12/13 Neil Farber Kamloops
Mixed Junior Belinda Ziebart Fort St John
2019 CWC U13 Boys Perminder Gill Fraser Valley
Lightning Robert Merriott Langley
DC Wildcats U13 Boys Troy Burge Northern BC
TCYBA U13A Wolfpack & U3B Boys Lora Roy Lower Mainland
FYBA Basketball U13 Mitch Goodwin Okanagan
Nechako Lakes U14 Debbie Simrose North West
Team XV Manjodh Dulay Surrey
Kootenay Chill Jeremy Phelan Kootenay
VSC U13 Dave Poon Tip Burnaby
     
U14 Male
Shockers Basketball Academy Jason Herbert Kelowna
West K Swish Jason DeMarinis W Kelowna
ProHop Neil Farber Kamloops
2019 CWC U14 Boys    Perminder Gill Fraser Valley
Flight Basketball Academy Marc Kitengie Victoria
FYBA Basketball U14 Mitch Goodwin Okanagan
Grizzlies Adam Denson Surrey
Force Joel Ashbee Surrey
Nechako Lakes U14 Debbie Simrose North West
Whalley Tigers U14 Karan Dhaliwal Surrey
Kootenay Chill U14 Jeremy Phelan Kootenay
Team XV Manjodh Dulay Surrey
VSC-SST U13-15 Boys  Dave Poon Tip Burnaby
U14 Shockers Basketball Academy Jason Herbert Kelowna
     
U15 Male
Merritt Leroy Stanzi Okanagan
South Kam Red Devils Corey Yamaoka Kamloops
BC Swish Basketball Club Kenneth Yang Vancouver
Jr Elite Tim George Langley
Whalley Wolverines Alex Otsuki Surrey
Summerland Hoops Kevin Lodermeier Okanagan
ProHop   Neil Farber Kamloops
Comox Colin TInga Vancouver Island
Poirier Basketball Alan Kaselj Coquitlam
Surrey Grizzlies Hamid Sorkhou Fraser Valley
Downtown Ballers U15 Filip Bozalo Vancouver
FYBA Basketball U15 Mitch Goodwin Okanagan
White Rock Basketball Ed Lefurgy White Rock
BC Energy John Tusi Fraser Valley
Westshore Dawgs (WSD) Rhys Hill South Island
DC Wildcats U15 Boys Troy Burge Northern BC
Club Hurricane Steve Twele Fraser Valley
North Shore Celtics U15 Brad Thornhill North Vancouver
Burnaby Knights Corbin Castres Burnaby
Team XV Manjodh Dulay Surrey
Packers Basketball Mike Stoneburgh Lower Mainland
Whalley Tigers Karan Dhaliwal Surrey
Shockers Basketball Academy  Jason Herbert Kelowna
XL Basketball Academy Dan Loewen East Kootenays
     
U16 Male
ProHop     Neil Farber Kamloops
Sabres Ken Strain Surrey
BC Energy Basketball John Tusi Fraser Valley
FYBA Basketball U16 Mitch Goodwin Okanagan
Phantom Basketball Jody Vosper Okanagan North
Kootenay Chill Jeremy Phelan Kootenay
Southside Ballers Steve Schulting Okanagan
Team XV Manjodh Dulay Surrey
     
U17 Male
South Kam Red Devils Corey Yamaoka Kamloops
B Town Jody Schilling Kamloops - N Thompson
ProHop     Neil Farber   Kamloops
Mustangs MG Claude Leduc West Vancouver
F.O.R.M Basketball Academy Paul Ekeocha Vancouver
Senior Boys Belinda Ziebart Fort St. John
Poirier Basketbal Rob Sollero Coquitlam
Midtown Inderpal Sehmbi Lower Mainland
Eagles Michael Bell Burnaby
Surrey Cats Greg Reid Fraser Vallely
Raptors Duane Linnen Surrey
MacHoops U17 Steward Siy Lower Mainland
Orangemen 10-11 David Bron Chilliwack
FYBA Basketball U17 Mitch Goodwin Okanagan
Poco North Mark Prinster Lower Mainland
White Rock Basketball Club Johnson Hu White Rock
TC Basketball Jake Mouritzen Chilliwack
Jazz Eugene Melnik Coquitlam
ABA Ken Dockendorf Fraser Valley
Kerrisdale Hounds Ryan Tanabe Lower Mainland
Southside Simon Dykstra Vancouver
Westshore Dawgs (WSD) Kevin Brown South Island
Haney Lightning Grant Frend Maple Ridge
Bay City Rollers Christopher Franklin Vancouver Island
Inspire Basketball Danny Jakobs Fraser Valley
DC Wildcats U17 Boys Troy Burge Northern BC
West Side Boys Sylvester Noel Vancouver
Club Hurricane Steve Twele Fraser Valley
Packers Basketball Mike Stoneburgh Lower Mainland
Yetis Coen Leopkey Vancouver Island
Stallions Fayyaz Tejani Richmond
Whalley Tigers U17 Karan Dhaliwal Surrrey
Phantom Basketball Jody Vosper Okanagan North
Nechako Lakes U17 Gary Simrose North West
North Kamloops Athletics Travis Repka Okanagan
Downtown Ballers - U17 Darko Kulic Vancouver
North Shore Celtics Brad Thornhill North Vancouver
Burnaby Knights Corbin Castres Burnaby
Team XV Manjodh Dulay Surrey
Kelowna Wave Alan Lalonde Okanagan
VSC Elite Gabe Gonzales Peace
     
U18 Male
Burke Mountain Len De Julius Port Coquitlam
South Delta Spartans Rob McCall Delta
The Revolution Kate MacLeod Maple Ridge
In Your Face Darcey Diehl Squamish
Keith Road John Campbell North Vancouver
ND Wolfpack Jesse Hundal Fraser Valley
SPIRE Basketball Mike Shannon Fraser Valley
     
Adult
18+ Orange, White, Blue, Red, Purple, Grey, Black  Kevin Brown South Island
18+ Vancouver Strathcona Mtira Tshan Vancouver
18+ Panther Hoops Silviya Angelova Lower Mainland
18+ Team Red Curtis Arp Prince George
30+ Kelowna 35+ Recreational Team 1 & Team 2 Kevin Recsky Okanagan
30+ Stallions Super League  Devon Allen Langley