U14 Zone Team Selection Camp Schedule

REGISTRATION IS BY INDIVIDUAL CAMP - ALL CAMPS ARE NOW CONFIRMED
Please register for the camp which your child is planning to attend. 

REGISTRATIONS ARE NOT TRANSERABLE TO ANOTHER CAMP.  If you register for the wrong camp, you will need to register for the correct camp and request a refund for the original camp.  An administration fee will be charged on the camp refund.

A camp list will be used to confirm the participants registered for each individual camp.
Basketball BC is not responsible for any user errors which may result in an athlete being excluded from a registration list. 

Registration: ONLINE ONLY 

Registration deadlines:   see schedule below
Please register before the camp deadline.  In accordance with Basketball BC policy, all participants must be preregistered to attend this program.
REGISTRATIONS WILL NOT BE ACCEPTED AT THE DOOR.

REGISTRATION QUESTIONS/PROBLEMS

NOTE: if camp is scheduled for multiple days, participation is expected for all days for team selection

ZONE TEAM PROGRAM INFORMATION

Updated: March 11, 2019

Region U14 BOYS Registration Deadline U14 GIRLS Registration Deadline
Zone 1
Kootenays
NO CAMP/TEAM NO CAMP/TEAM
Zone 2
Okanagan
NO CAMP/TEAM NO CAMP/TEAM
Zone 3
Fraser Valley
Chilliwack
April 3, 10, & 17
5:30pm-7:30pm (all days)
Mount Slesse Middle
TJ Klim
March 31 Langley
April 2 & 3
6pm-9pm (both days)
Langley Events Centre 
Sassan Hossein-Pour 
March 30
Zone 4
Fraser River #1 and #2
Surrey
April 6 & 7
9am-noon (both days)
Semiahmoo Secondary
Kevin Larkin/Sean Zhang
April 3 Surrey
April 8 - 4:30pm-7:30pm &
April 9 - 5pm-8pm
Holy Cross Regional High School
Amy Beauchamp
April 5
Zone 5
Vancouver Coastal - West 
Vancouver - West
April 9 &10 - 6pm-7:30pm &
April 11 - 5:30pm-7pm

Kitsilano Secondary
Sly Noel/Dave Gindhu
April 6 Vancouver
April 2 - 5:30pm-7:30pm &
April 3 - 6pm-8pm &
April 4 - 7:30pm-9:30pm

Eric Hamber SS
Ned Hrbinic
March 30
Zone 5
Vancouver Coastal - East
Vancover - East
April 2, 4, & 5
6:30pm-8:30pm (all days)
Killarney Secondary
Rana Lee
March 30 NO CAMP/TEAM
Zone 5
Vancouver Coastal - South
Richmond
April 1 & 5
6pm-9pm (both days)
Debeck Elementary
Emmanuel Segun
March 29 South Delta
April 5 - 6pm-9pm &
April 6 - 1pm-4pm
South Delta Secondary
Jason Knight
April 2
Zone 5
Vancouver Coastal - North
NO CAMP/TEAM Bella Bella - Indigenous
April 6
9am-4pm
Registration Contact: Pamela Wilson
Zone 6
Vancouver Island - South
NO CAMP/TEAM Mill Bay
April 5 - 6pm-8:30 & 
April 6 - 9am-12:30pm
Brentwood College School
Jillian Napier
April 2
Zone 6
Vancouver Island -Central #1
NO CAMP/TEAM Nanaimo
April 4 & 5
4pm-7pm (both days)
Venue TBA
Brian Heese
April 1
Zone 6
Vancouver Island -Central #2
NO CAMP/TEAM Snuneymuxw First Nation - Indigenous
April 6 - 1pm-4pm &
April 7 - 9pm-noon
Registration Contact: Amy Jack
Zone 7
Northwest  
Greenville - Indigenous
Registration Contact: Marietta McKay
NO CAMP/TEAM
Zone 8
Cariboo-Northeast
NO CAMP/TEAM Prince George
April 5, 8, & 10
6pm-8pm (all days)
Heather Park Elementary
Wade Loukes
April 2

 

Program questions?
Contact: Stephanie Rudnisky