Basketball BC Registered Teams 2018-19

The Registered Team list includes only teams registered through the Team Registration.  It does not include teams registered through other event registrations (ie. Club Championships and Metro League).
Please allow up to a week (from registration) for your team to appear on the Registered Team list. 

REGISTER TEAM

Questions?
Contact: info@basketball.bc.ca

Updated - October 17, 2018

DIVISION
CONTACT
LOCATION
U12 Female
Squad U9 Maria Collins Lower Mainland
UBCO U12 Kirsten Mulleny Okanagan
VSC U12 Select Girls Rob Wilson Lower Mainland
TransCanada U12 Girls Jake Mouritzen Lower Mainland
Junior Coyotes U12 Girls Andrew Gini Okanagan
New Heights Basketball U11 Kaitlyn Burke Lower Mainland
New Heights Basketball U12 Kaitlyn Burke Lower Mainland
Eagles/SBMC Eagles Jim Tsui Lower Mainland
Slamma Jamma Purple Steve Beauchamp Lower Mainland
U13 Female
Flight Basketball Academy Marc Kitengie Vancouver Island
Next Level U13 Girls Jordyn Cullum Vernon
Force Jody Wandzura Lower Mainland
Jr. Heat Lisa Nickle Okanagan
Split Second Cobras U13 Lesley Mcknight Lower Mainland
New Heights Basketball U13 Kaitlyn Burke Lower Mainland
Vic City Basketball  Geoff Moffet Vancouver Island
Jabog Ian Lee Lower Mainland
Slamma Jamma Orange Steve Beauchamp LowerMainland
U14 Female
Mustangs MG Claude Leduc Lower Mainland
Force Rachel Poon Lower Mainland
West Coast Kodiaks Robert Clough Lower Mainland
TransCanada U14 Girls Sarah Mouritzen Lower Mainland
Split Second Cobras U14 Lesley Mcknight Lower Mainland
Salmon Arm Synergy Aaron Smith Salmon Arm
BC250 U14 Andrew Gini Okanagan
Jabogs Ian Lee Lower Mainland
Vancouver United Basketball Azamela Hrbinic Lower Mainland
Tri-City Thunder Ross Tomlinson Lower Mainland
U15 Female
Stormers Black Scott Reeves Okanagan North
Stormers Red Karen Horsman Lower Mainland
XL Basketball Academy Daniel Loewen Cranbrook
Next Level U15 Girls Warren Cullum Vernon
West Coast Kodiaks Rycom Bengco Lower Mainland
Thompson Threat Jody Vosper Okanagan North
Jabogs Blue Ian Lee Lower Mainland
North Langley Lars Nordal Lower Mainland
New Heights Basketball U15 Kaitlyn Burke Lower Mainland
Vancity Diamonds Mitra Tshan Lower Mainland
U16 Female
Ryerson United Ravens Andrew Smith Lower Mainland
ProHop Neil Farber Okanagan North
Legends Basketball Ujala Sharma Lower Mainland
Split Second Cobras U16 Lesley Mcknight Lower Mainland
WVBC U16 Greg Meldrum Lower Mainland
FYBA Basketball Okanagan Society  Mitch Goodwin Okanagan
Grove-Trotters Mike Miller Lower Mainland
U17 Female
Chilliwack Basketball Club Kyle Graves Lower Mainland
North Shore Wildcats Duncan Fraser Lower Mainland
Mustangs MG Claude Leduc Lower Mainland
Thompson Threat Sandra Blair Okanagan North
UBCO Jr. Heat Jill Robinson Okanagan
Knock on Wood  Jill Polukoshko Lower Mainland
Rock  John Prescott Lower Mainland
Honey Badgers Gary Baker Vancouver Island
Vancouver ACES Patrick Lee Lower Mainland
Vancity Diamonds Mitra Tshan Lower Mainland
Hot Shots Tracy clarke Lower Mainland
Vancouver ACES Patrick Lee Lower Mainland
Richmond Rebels John Wilson Lower Mainland
West Coast Basketball Club Danny Pero Lower Mainland
New Heights Basketball U16/U17 Kaitlyn Burke Lower Mainland
Triple Threat Black Jen Farano Lower Mainland
Triple Threat Orange Paul Chiarenza Lower Mainland
FYBA Basketball Okanagan Society Mitch Goodwin Okanagan
Vancouver United Basketball Azamela Hrbinic Lower Mainland
Edgemont Jodi Roe Lower Mainland
U18 Female
Spring Stallions Daniel Allingham Lower Mainland
Strathcona Mitra Tshan Lower Mainland
South Side Hoops Jennifer Eng Lower Mainland
Chase Trojans Justin Leonard Chase
North Langley Darren Rowell Lower Mainland
Adult Female
Strathcona NACBAIT Women Mitra Tshan Lower Mainland
U11 Male
TransCanada U11 Boys Jake Mouritzen Lower Mainland
U12 Male
Jr. Orangemen David Bron Lower Mainland
ProHop Neil Farber Okanagan North
Big Kahuna Basketball Club William Richards Lower Mainland
U12 Junior Heat Yassine Ghomari Okanagan
Split Second Cobras U12 Lesley Mcknight Lower Mainland
Balloholics Dave Poon Tip Lower Mainland
Balloholics 2 Dave Poon Tip     Lower Mainland
FYBA Basketball Okanagan Society Mitch Goodwin Okanagan
SBMC Raptors Alberic Isaac Lower Mainland
U13 Male
Flight Basketball Academy Marc Kitengie Vancouver Island
ProHop 13 Neil Farber Okanagan North
Jr. Orangemen 6/7 David Bron Lower Mainland
Nechako Lakes Huskies Debbie Simrose Cariboo-Northeast
Lena Shaw Heat Kyle Nand Lower Mainland
Flight Basketball Academy Marc Kitengie Lower Mainland
CWC Centaurs Perminder Gill Lower Mainland
RENEGADES Sarb Bains Lower Mainland
U13 Junior Heat Yassine Ghomari Okanagan
Jr Royals Karan Dhaliwal Lower Mainland
Hoyas Upkar Tatlay Lower Mainland
Westshore Dawgs Kevin Brown Vancouver Island
TransCanada U13 Boys Jake Mouritzen Lower Mainland
Split Second Cobras U13 Lesley Mcknight Lower Mainland
Westshore Dawgs Kevin Brown Vancouver Island
DC Wildcats Troy Burge Lower Mainland
Vernon Panthers Ryan Williamson Okanagan
West K Swish     Jason DeMarinis Okanagan
FYBA Basketball Okanagan Society Mitch Goodwin Okanagan
U14 Male
Comox Valley Breakers Pavola Mtawali Vancouver Island
N.L. Elite Tim George Lower Mainland
Summerland Basketball Kevin Lodermeier Okanagan
Orangemen David Bron Lower Mainland
Mustangs MG Claude Leduc Lower Mainland
ProHop Neil Farber Okanagan North
Grizzlies Hamid Sorkhou Lower Mainland
Heat Darren Semeniuk Okanagan
Steveston Packers Roberto Manzano Lower Mainland
SWISH Basketball Club Kenneth Yang Lower Mainland
CWC Centaurs Perminder Gill Lower Mainland
Pitt Prep Neil McComb Lower Mainland
Steveston Packers Roberto Manzano Lower Mainland
CWC Perminder Gill Lower Mainland
Junior Heat (White) Mitch Goodwin Okanagan
Junior Heat (Blue) Mitch Goodwin Okanagan
Junior Heat Yassine Ghomari Okanagan
Whalley Tigers Karan Dhaliwal Lower Mainland
Rebels Upkar Tatlay Lower Mainland
Split Second Cobras U14 Lesley Mcknight Lower Mainland
Force Ryan Shams Lower Mainland
DC Wildcats Troy Burge Lower Mainland
Eagle Prep Richard Ostler Lower Mainland
FYBA Basketball Okanagan Society Mitch Goodwin Okanagan
Lakecity Raj Dhillon Okanagan
U15 Male
DC Wildcats Basketball Club Troy Burge Lower Mainland
Flyte Basketball Development Wade Burnett Lower Mainland
ProHop White Neil Farber Okanagan North
ProHop Red Neil Farber Okanagan North
Surrey Cats Brandon Bottrill Lower Mainland
Whalley Wolverines Alex Otsuki Lower Mainland
DC Wildcats Basketball Club Troy Burge Lower Mainland
Flyte Basketball Development Wade Burnett Lower Mainland
White Rock Athletics Edward Lefurgy Lower Mainland
The Revolution Kate MacLeod Lower Mainland
XL Basketball Academy Boys Daniel Loewen Cranbrook
Chilliwack Basketball Club Kyle Graves Lower Mainland
Downtown Ballers Filip Bozalo Lower Mainland
Southside Ballers Steve Schulting Lower Mainland
Phantom Black Jody Vosper Okanagan North
OUTSIDERS Sarb Bains Lower Mainland
U15 Junior Heat Mitch Goodwin Okanagan
Jugoslavija Vladimir Nikic Lower Mainland
94 Feet Matthew McKay Lower Mainland
OrangeMen (McNair) Robert Vint Lower Mainland
Gordon Point Kodiaks Keith Grew Vancouver Island
Whalley Tigers Karan Dhaliwal Lower Mainland
MacHoops U15 Miki Macapagal Lower Mainland
Kerrisdale Hounds Ryan Tanabe Lower Mainland
Westshore Dawgs Kevin Brown Vancouver Island
TransCanada U15 Jake Mouritzen Lower Mainland
Split Second Cobras U15 Lesley Mcknight Lower Mainland
Sutherland Celtics Corry Lazarowich Lower Mainland
Junior Timberwolves Matthew Lowndes North
Shockers Basketball Jason Herbert Okanagan
Burnaby Knights Corbin Castres Lower Mainland
Jets Theo Gonzales Lower Mainland
Westshore Dawgs Kevin Brown Vancouver Island
Bay City Basketball Dave Thomson Vancouver Island
Junior Coyotes (White & Red) Brent Ross Okanagan
FYBA Basketball Okanagan Society Mitch Goodwin Okanagan
JumpMen Ravi Toor Lower Mainland
Team XL Manjodh Dulay Lower Mainland
North Langley Swat Korene Samec Lower Mainland
U16 Male
Chilliwack Basketball Club Kyle Graves Lower Mainland
Yetis Chloe Leopkey Vancouver Island
Mustangs MG Claude Leduc Lower Mainland
ProHop Neil Farber Okanagan North
B-Town Jody Schilling Okanagan North
Junior Heat Basketball Yassine Ghomari Okanagan
Lynn Valley Rainmakers Sean Freeze Lower Mainland
UHill Jorden Covert Lower Mainland
Laval Lambs Jr. Ted Meldrum Vancouver Island
Midtown Marauders Roger Millette Lower Mainland
Southside Caley Donaldson Lower Mainland
Game Changer Skills Academy Jonathan Thompson Lower Mainland
FYBA Basketball Okanagan Society Mitch Goodwin Okanagan
New West Shadows Mike Allina Lower Mainland
U17 Male
Sr. Orangemen David Bron Lower Mainland
Similkameen Marshal Winser Similkameen
CWC Centaurs Perminder Gill Lower Mainland
Celtics Greg Leino Lower Mainland
White Rock Athletics Johnson Hu Lower Mainland
The Revolution Kate MacLeod Lower Mainland
Deep Cove Peter Matthews Lower Mainland
Midtown Inderpal Sehmbi Lower Mainland
East Kootenay Charge Shawn Marlow Kootenays
Club Hurricane Steve Twele Lower Mainland
Burnaby Knights Corbin Castres Lower Mainland
MacHoops Steward Siy Lower Mainland
East James Choi Lower Mainland
East 2 James Choi Lower Mainland
CWC Rob Sollero Lower Mainland
Phantom Black Jody Vosper Okanagan North
Force U17 Boys Seth Sorensen Lower Mainland
U17 Junior Heat Landry Ndayitwayeko Okanagan
Jugoslavija Vladimir Nikic Lower Mainland
West Side Sylvester Noel Lower Mainland
Packer Basketball Mike Stoneburgh Lower Mainland
Downtown Ballers Darko Kulic Lower Mainland
North Surrey Satinder Grewal Lower Mainland
Kerrisdale Hounds Ryan Tanabe Lower Mainland
Whalley Wolverines Ken Helps Lower Mainland
Enver Cats Greg Reid Lower Mainland
Westshore Dawgs Kevin Brown Vancouver Island
TransCanada U17 Boys Jake Mouritzen Lower Mainland
Split Second Cobras U17 Lesley Mcknight Lower Mainland
Phantom White Jody Vosper Okanagan North
Mill Bay Muckers Blake Gage Vancouver Island
Junior Timberwolves Matthew Lowndes North
Jets Theo Gonzales Lower Mainland
DC Wildcats Troy Burge Lower Mainland
Sonics David Lafontaine Okanagan
Salmon Arm Synergy Aaron Smith Salmon Arm
Split Second Cobras U17 Lesley Mcknight Lower Mainland
Bobcats David Lafontaine Okanagan
Bulldogs Grace Dixon Okanagan
Bay City Rollers Chris Franklin Vancouver Island
FORM Basketball Academy Paul Ekeocha Lower Mainland
FYBA Basketball Okanagan Society Landry Ndayitwayeko Okanagan
Whalley Tigers    Karan Dhaliwal Lower Mainland
Team XL Monjodh Dulay Lower Mainland
U18 Male
Spring Stallions  Daniel Allingham Lower Mainland
Spring Stallions A Devon Allen Lower Mainland
Spring Stallions B Kelsey Stewart Lower Mainland
Spring Stallions c Daniel Allingham Lower Mainland
Spring Stallions D Devon Allen Lower Mainland
Spring Stallions E Devon Allen Lower Mainland
New Westminster Grizzlies Ted Cusick Lower Mainland
Keith Road Basketball John Campbell Lower Mainland
MAthletes 4.0 Johnson Chiu Lower Mainland
Poco North Mark Prinster Lower Mainland
Magic Johnson's Matthew Williamson Okanagan
Kelowna Rockets Scott Adams Okanagan
Stallions        Devon Allen Lower Mainland
Stallions A Daniel Allingham    Lower Mainland
Stallions 1B Devon Allen Lower Mainland
ND Wolfpack     Jesse Hundal Lower Mainland
Basketball Unlimited Steve Anderson Lower Mainland
 U19 Male
     
     
Adult Male
Kelowna 35+ Recreational Team 1 Keith Recsky Okanagan
Kelowna 35+ Recreational Team 2 Keith Recsky Okanagan
Strathcona NACBAIT Masters Men Mitra Tshan Lower Mainland
Strathcona NACBAIT Men Mitra Tshan Lower Mainland
BC Christian Prep Silviya Angelova Lower Mainland
Maine Island Nashers Robert Irving Gulf Islands
Ballers

King of the Court
Basketball League - 
Faress Barraquias

Vancouver Island
Underdogs
Cedar
Shohoku
Old School
Ballaholics
Tune Squad
Layup Lines
Adult Mixed
     
Associations (100 members plus)
Fort St. John Basketball Belinda Fort St. John