Basketball BC Registered Teams 2020-21

The Registered Team list includes only teams registered through the Team Registration.  It does not include teams registered through other event registrations (ie. Club Championships or Metro League).
Please allow up to a week (from registration) for your team to appear on the Registered Team list.
Registered Team list is valid until March 31, 2021.

NOTE: The teams and/or organizations listed below are not members of Basketball BC.  The athletes and coaches registered to the teams have current memberships and are members of Basketball BC.

The teams listed on the Registered Teams 2020-21 page have submitted their Return to Sport plans and Safety Plans, if applicable.
NOTE: The plans and waivers are for file purposes only.  Basketball BC is neither responsible for reviewing/approving the plans nor responsible for the team’s restart of activities contained in the plan.

REGISTER YOUR TEAM

QUESTIONS?
Contact: Basketball BC Information

Updated - November 11, 2020

DIVISION CONTACT LOCATION
U12 Female
New Heights High School U9-12 Kaitlyn Burke West Vancouver
Revolution Fall 2020    Kate MacLeod Maple Ridge
     
U13 Female
Salmon Arm Synergy Aaron Smith Thompson/Okanagan
New Heights High School Fall Program U13 Kaitlyn Burke West Vancouver
     
U14 Female
Red Angels 1 Rod Gurnsey Kamloops
New Heights High School U14 Kaitlyn Burke West Vancouver
     
U15 Female
ProHop  Neil Farber Kamloops
New Heights High School U15 Kaitlyn Burke West Vancouver
Salmon Arm Synergy Kira LImber Thompson/Okanagan
New Heights High School Fall Program U15 Kaitlyn Burke West Vancouver
New Heights High School U15-16 Kaitlyn Burke West Vancouver
     
U16 Female
Comox Valley Lakers Craig Follis Vancouver Island
Red Angels 2 Matt Robinson Kamloops
     
U17 Female
Stormers Tara Reeves Kamloops
Kamloops Red Angels Senior  Carole Gillis Kamloops
Salmon Arm Synergy U17 Aaron Smith Thompson/Okanagan
     
U18 Female
ProHop  Neil Farber Kamloops
     
U11 Male
     
     
U12 Male
BC Swish Basketball Club U11/12 Boys Kenneth Yang Coquitlam
     
U13 Male
ProHop Boys  Neil Farber Kamloops
BC Swish Basketball Club Kenneth Yang Coquitlam
Salmon Arm Synergy Aaron Smith Thompson/Okanagan
     
U14 Male
ProHop  Neil Farber Kamloops
ProHop Vernon Neil Farber Kamloops
Salmon Arm Synergy Aaron Smith Thompson/Okanagan
North Bay Bucks Darren Seaman Vancouver Island
     
U15 Male
ProHop Neil Farber Kamloops
North Bay Bucks Darren Seaman Vancouver Island
Salmon Arm Synergy Ryan Brennan Thompson/Okanagan
Burnaby Knights Corbin Castres Burnaby
BCE Elite U15 John Tusi Fraser Valley
     
U16 Male
ProHop Neil Farber Kamloops
BC SWISH Basketball Club Kenneth Yang Coquitlam
ProHop - Glenn Glenn Garvie Thompson/Okanagan
Comox Valley Breakers Pavola Mtawali North Island
     
U17 Male
ProHop Neil Farber Kamloops
North Bay Bucks Darren Seaman Vancouver Island
Kamloops Red Devils Corey Yamaoka Kamloops
ProHop - Jay Jay Hoare Thompson;Okanagan
Salmon Arm Synergy Jeff Johnson Thompson/Okanagan
Burnaby Knights Corbin Castres Burnaby
Courtney Basketball Club A Larry Street Van Island North
FORM Basketball Academy Paul Ekeocha Lower Mainland
     
U18 Male
ProHop Neil Farber Kamloops
     
Adult